Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Projekt HU-SK

                                                      

 

Heslo: Budujeme partnerstvá

Názov projektu: Spoznávanie spoločných kultúrno – historických koreňov našich predkov


Prvým októbrom 2010 bol zahájený projekt s názvom Spoznávanie spoločných kultúrno historických koreňov našich predkov, v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika 2007-2013, financovaný z fondu ERDF, kód projektu HUSK/0901/1.7.1/0030, s celkovými schválenými oprávnenými prostriedkami vo výške 50 291,31 EUR. Bližšie informácie o projekte na webovej stránke programu www.husk-cbc.eu. Projekt je založený na spolupráci vedúceho partnera – obec Mojmírovce s cezhraničným partnerom Furmicska Néptánc Egyesület – ľudová tanečná skupina z družobnej obce Csömör z Maďarska. Hlavnou myšlienkou projektu je vzbudiť záujem u našich mladších obyvateľov –detí a mládeže získavať nové fakty o spoločnej slovensko -maďarskej histórii. Obec Mojmírovce, ako vedúci partner zorganizuje Tradičný detský tábor v Mojmírovciach – 7 dňový pobyt detí z obce Csömör, zameraný na históriu, folklór, tanec, spev, Historický workshop – výroba dobových odevov významných osobností obcí Mojmírovce a Csömör (odev grófa Imricha Huňadyho, uhorský korunovačný odev Márie Terézie, odev grófa Grasalkoviča ), Kultúrno historický deň – aktivita osláv pri príležitosti osláv narodenia Antona Grasalkoviča. Maďarský partner zabezpečí v rámci projektu 7- dňový Tradičný detský letný tábor v Csömöri, zameraný na zoz námenie sa detí z Mojmíroviec s obcou, kultúrou, s významnými historickými pamiatkami v blízkom okolí obce Csömör. Maďarský partner pri hľadaní pôvodu ľudového kroja, piesni a tancov obyvateľstva Csömöru, navštívil koncom októbra 3 slovenské regióny (Nitriansky, Banskobystrický a Košický) obce Horná Mičiná, Dolná Mičiná, Žiar nad Hronom, Žilinu. v rámci aktivity. Začiatkom novembra 2010 sa v Kaštieli Mojmírovce uskutočnil 7dňový pobyt maďarských detí z Csömöru v rámci aktivity Tradičný detský tábor v Mojmírovciach. V spolupráci so zamestnankyňou Kaštieľa Mojmírovce Mgr. Evou Kozárovou pripravila obec Mojmírovce deťom z Maďarska a deťom zo ZŠ a ZUŠ Mojmírovce nezabudnuteľné zážitky pri výučbe horehronského tanca lektorom z folklórneho súboru Hron zo Žiaru nad Hronom a pri výučbe hry na fujare pod odborným dozorom pána Milana Korísteka z fujarovej školy. V rámci voľnočasových aktivít si zašantili v relax centre v kaštieli. Maďarské deti sa počas pobytu oboznámili s históriou Mojmíroviec, navštívili kultúrne pamiatky v Mojmírovciach (rodný dom A. Grasalkoviča, Kostol sv. Ladislava, kaplnku, faru). Deti sa oboznámili s históriou Nitry a obcí v jej blízkom okolí. V Nitre navštívili hrad, Vazulovu vežu, Piaristický kostol, pešiu zónu. V detských očiach bol vidieť smútok pri odchode domov. 

Obsah tohto článku nereprezentuje oficiálne stanovisko Európskej únie.

 

Ďalšie súvisiace články k projektu nájdete v priložených súboroch.


 


 

FOTOGALÉRIA K PROJEKTU


dnes je: 22.7.2019

meniny má: Magdaléna

podrobný kalendár

Webgis

Vážení občania v aplikácii sú pre vás dostupné tieto služby:
Súpisné čísla domov, ortomapa, katastrálna mapa, prvky na
meranie vzialeností atď..

Poľnohospodárske družstvo Mojmírovce

PD pokračuje v tradícii poľnohospodárstva a roľníctva. Má vyspelú rastlinnú výrobu, živočíšnu výrobu, moderné mechanizmy, stredisko investičnej výstavby, plastikársky program, vlastný bitúnok a výrobu mäsových výrobkov. Zaujímavosťou je špeciálna rastlinná výroba, kde je zabezpečená produkcia jabĺk, broskýň, viniča a kvalitného vína

Vzdelávací inštitút COOP, a.s.

Zariadenie situované v historickom parku poskytuje ubytovacie, stravovacie a vzdelávacie služby.

Moderný podnik, ktorý vznikol v roku 1993 na zelenej lúke. Produkuje certifikované mäsové výrobky vyrábané špeciálnymi technológiami.

Penzion Bruder

Penzión Bruder je situovaný v obci Mojmírovce, má výhodnú polohu na hlavnom námestí. Penzión tvorí hostinec a reštaurácia na prízemí, spoločenská miestnosť, fajčiarska miestnosť a terasa a ubytovacie priestory na poschodí.

CEDRON SENIOR Mojmírovce, n.o.

Zariadenie sociálnych služieb sa nachádza v srdci obce Mojmírovce, spádovej obce okolitých obcí podľa ktorých dostal svoje pomenovanie CEDRON SENIOR V zariadení poskytujeme sociálne služby fyzickým osobám, ktoré dovŕšili dôchodkový vek a sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby.

Šardice

Naša družobná obec Csömör v Maďarskej republike

V roku 2002 bola podpísaná zmluva o spolupráci obcí Mojmírovce a Csömör. Od tej doby sa partnerstvo našej obce s touto maďarskou obcou rozvíja veľmi intenzívne, vrátane inštitúcií v obci, ako sú Slovenská národnostná samospráva a ľudový tanečný spolok Furmicska.

Po nemecky Wartberg an der Krems je obec v Rakúsku v spolkovej krajine Horné Rakúsko v okrese Kirchdorf an der Krems. Veľkosťou je porovnateľná našej obci.

webygroup

Deutch version
English version
Magyar verzió
Úvodná stránka